Nela Kuburovic

Minister of Justice, Government of the Republic of Serbia

She was born on 7 April 1982 in Sarajevo, Bosnia-Herzegovina. She graduated from the 10th Belgrade Grammar School in Belgrade and the Faculty of Law of the University of Belgrade, where she graduated in 2005 in the field at the law department, with a general average grade of 9.03. From 2003 to 2005, she attended a two-year undergraduate course under the Legal Clinic programe. She was a scholarship holder awarded by the government of the Republic of Serbia. After completing her undergaduate studies, she enrolled in postgraduate studies at the Faculty of Law, University of Belgrade, at the department of business law. She passed the bar exam in July 2008 and a public notary exam in June 2014.

Since February 2006, she was a trainee-volunteer at the First Municipal Court in Belgrade. After passing the bar examination, she started working in the First Municipal Court in Belgrade, at the position of a judicial assistant, where she worked until December 2008.

In the period from December 2008 to August 2009, she worked in the Ministry of Justice of the Republic of Serbia as an advisor at the position at the High Judicial Council, and from April 2009 in the position for providing expert assistance to the High Judicial Council and the State Prosecutorial Council. After the founding of the High Judicial Council in August 2009, she started working in the Administrative Office of the High Judicial Council, as the legal advisor for legal affairs in the Normative Affairs Sector. Since May 2013, she was the Head of the Department for Status Matters of Judges in the Administrative Office of the High Judicial Council. Starting from 1 July 2014, she was appointed the Assistant Minister of Justice – Department for Judiciary and International Legal Assistance, and from 1 August, the Assistant Minister of Justice Sector. Since August 2016, she has been elected as the Minister of Justice of the Republic of Serbia.

She was nominated for the current position in the Government of Serbia based on more than 12 years of work experience within the judicial institutions in which she was engaged in jobs directly related to judicial reform and harmonisation of the legal framework of the Republic of Serbia with the EU acquis – she participated in drafting a number of laws, by-laws, regulations, etc. From 2014, until the election to the office of the Minister of Justice, she was a member of the European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ), as a representative of the Republic of Serbia.

Due to her participation in drafting the Law on Enforcement and Security adopted by the National Assembly of the Republic of Serbia in December 2015, she received in January 2016 the recognition by the National Alliance for Local Economic Development (NALED) for her contribution to reforms and law enforcement in Serbia in 2015.