Agenda

WB6 STAGE (Serbia Hall)

Day 1

April 4, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 10:45

10:45 - 11:00

Keynote: Indy Johar

11:00 - 11:30

Coffee break

11:30 - 12:30

Panel: Ministers` discussions

12:30 - 12:45

Sophia AI Discussing Sustainable Development Goals

12:45 - 13:00

Presentation: Blockchain and regulation

Greg Medkraft

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 15:00

Panel: Digital Skills – School Reforms for Digital Future

Moderator: Katarina Andjelkovic

Mladen Sarcevic
Miles Berry
Dubravka Negre
Damir Sehovic

15:00 - 15:15

15:15 - 16:15

Panel: Trust and Security

Moderator: Vasko Kronevski

Nebojsa Stefanovic
Dejan Abazovic
Tatjana Matic
Steve Purser
Labinot Carreti

16:15 - 16:45

Coffee break

16:45 - 17:00

Keynote: Jovan Kurbalija

17:00 - 17:15

Presentation: State of Digital Ecosystems

Nebojsa Djurdjevic

17:15 - 17:30

Presentation: “How to stay relevant in a disruptive world”

Marta Arsovska Tomovska

17:30 - 17:45

Presentation: Boosting eCommerce in the region

Milan Dobrijevic

17:45 - 18:00

Keynote speaker: The Digitisation of MedTech

Brian O’Connor

Day 2

April 5, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 09:45

Keynote: John Newbigin

09:45 - 10:45

Panel: Networks and connectivity

Moderator: Veronica Bocarova

Valdrin Lluka
Dorina Cinari
Irini Reljin
Nikola Ljushev
Mike Michel
Anastas Mishev

10:45 - 11:15

Coffee break

11:15 - 11:30

11:30 - 12:00

12:00 - 13:00

Panel: Digital economy and society

Moderator: Lejla Sadiku

Jovan Despotovski
Dusan Radosevic
Suzana Pribilovic
Mihailo Jovanovic
Odeta Barbullushi

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 14:15

Presentation: Digitalization – WB Region’s Opportunity for Faster EU Integration

Vladislav Lalic

14:15 - 14:30

Keynote: Vasko Kronevski

14:30 - 15:15

Presentations: Supporting the knowledge economy

Arta Shehu Zaimi
– Nenad Paunovic
Valentina Taseva
Eduard Shalsi

15:15 - 15:30

Presentation: Digital Cooperation in development of Governmental Services

Violeta Jovanovic

15:30 - 16:30

Presentations: Leading the Pack – Six of the most exciting regional digital companies

Mergim Cahani
Igor Bogicevic
– Nenad Novovic
Milos Trkulja

16:30 - 16:45

Summary of conclusions: Sophia AI

16:45 - 17:00

Closing remarks

Ana Brnabic

DIGITAL STAGE (Belgrade Hall)

Day 1

April 4, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 10:00

Broadcasting Grand Launch from WB6 stage

10:00 - 10:45

Panel: Blockchain

Moderator: Ivan Bjelajac

Loretta Joseph
Greg Medcraft
– Bojana Tomic
Vladimir Trajkovik
Tadej Slapnik

10:45 - 11:00

Tech presentation

11:00 - 11:30

Coffee Break

11:30 - 11:45

Presentation: Interoperability, electronic seal & signature, open data – Albania case

Mirlinda Karçanaj

11:45 - 12:00

Presentation: Space Tech Convention 2019 – Opportunities for companies from South-East Europe in the commercial Space Industry

Irena Chaushevska

12:00 - 12:45

Panel: Digital Agriculture

Moderator: Aleksandar Bijelic

Dr Oskar Marko
Milan Dobrota
Blagoja Mukanov

12:45 - 13:00

Presentation: UNICEF Innovation Fund

Vladimir Trkulja

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 14:30

Tech presentations

14:30 - 14:45

Presentation: 5G

Francesca Sartori

14:45 - 15:30

Panel: Digitalisation of energy sector

Moderator: Miroslav Lutovac

Nebojsa Lapcevic
Dr Vjekoslav Bobar

15:30 - 16:15

Panel: Medical revolution/Digital health

Moderators: Ivana Kostic and Damjan Damnjanovic

Milica Djuric Jovicic
Jelena Begovic
Srdjan Jovanovic
Srdjan Krco

16:15 - 16:45

Coffee break

16:45 - 17:30

Tech Presentations

Day 2

April 5, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 10:15

Panel: Digitalisation of Logistics sector

Moderator: Nebojsa Jevtic

Vuk Mijanovic
Boro Jakimovski
Milos Miletic

10:15 - 11:15

Panel: Can Open Data illuminate real-world problems?

Moderator: Lejla Sadiku

Marija Kujacic
Lawrence Kay
Djordje Krivokapic

11:15 - 11:30

Coffee break

11:30 - 12:15

Panel: Cyber security

Moderator: Johan Hesse

Vilma Tomco
Sasa Mrdovic
Solza Kovachevska
Milan Sekuloski
Ilijana Vavan

 

12:15 - 13:00

Panel: AI world around us

Moderator: Milica Djuric Jovicic

– Filip Panjevic
Nikola Mrksic
– Predrag Tadic

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 14:15

Presentation: Digital fabrication in Serbia and its applications in cellular agriculture

Ivana Gadjanski

14:15 - 15:00

Tech presentations

15:00 - 15:45

Panel: How to facilitate a fast infrastructure deployment?

Moderator: Mark Vasic

David Ringrose
Nives Sandri
Haris Ceremida
Juan Navas-Sabater

15:45 - 16:30

Panel: Beyond Digital Procurement: Open Contracting

Moderator: Irena Cerovic

– Aferdita Mekuli
Eliza Niewiadomska
Karolis Granickas
Mladen Alimpijevic

SUMMIT STAGE (Red Hall)

Day 1

April 4, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 10:00

Broadcasting Grand Launch from WB6 stage

10:00 - 10:45

Panel: Education reinvented

Moderator: Aleksandar Borisavljevic

Nebojsa Vasiljevic
Armin Talic
Luis Vasallo

10:45 - 11:00

Presentation: Web4jobs + RYCO Youth Card

Milos Milenkovic
Valmir Xhemajli

11:00 - 11:30

Coffee break

11:30 - 12:00

Workshop: Tax incentives for knowledge-based industries in Serbia

– Svetislav Kostic

12:00 - 12:45

Panel: Strategic Alliances and Regional Approaches for developing the workforce of tomorrow

Moderator:

Marko Cadez
Hille Henebry
Siria Taurelli
– Dzenana Aladjuz

12:45 - 13:00

Presentation: UNDP Accelerator Lab

–  Jelena Manic Petronikolos

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 14:15

Presentation: Digitalizing Serbia

Mihailo Jovanovic

14:15 - 15:00

15:00 - 15:15

Presentation: Interoperability solutions for public administration, businesses and citizens – Benefits from joining EU program (ISA2)

Emanuele Baldacci

15:15 - 15:45

Innovative solution for smart cities

Erion Veliaj 

15:45 - 16:00

Award ceremony: 21st Century Schools

16:00 - 16:30

Coffee break

16:30 - 16:45

Presentation: Digital Serbia Initiative

Nemanja Djordjevic

16:45 - 17:30

Panel: Regional Cooperation

Moderator: Dejan Djokic

Peter Wolf
Ninoslav Eric
Jozo Bejic
Dubravka Negre
Dusica Perisic
Yngve Engström

Day 2

April 5, 2019

08:30 - 09:30

Registration

09:30 - 09:45

Presentation: Innovation Centre Kosovo*

Shpend Lila

09:45 - 10:00

Presentation: Startup genome

Zoja Kukic

10:00 - 10:15

Presentation: Science-technology park

Gordana Danilovic Grkovic

10:15 - 10:45

Panel: Difficulty to grow alone – from individually to regionally, from competition to complementary!

Moderator: Gordana Danilovic Grkovic

Kosta Andric
– Radovan Jovanovic
Nenad Moslavac

10:45 - 11:15

Coffee break

11:15 - 11:30

Presentation: Center for digital transformation

Mihailo Vesovic

11:30 - 12:15

Panel: How can policy makers support start-up ecosystems in the Western Balkans?

Moderator: Armin Konjalic

Zoja Kukic
Shepend Lila
Sara Lerota
Jan Kobler

12:15 - 13:00

Panel: IT Clusters

Milan Solaja
– Goran Mladenovic
– Goran Popovski
– Marina Blagojevic

13:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 14:45

Panel: Digital Economy in the Western Balkans: Trends and Implications in Online Labour

Moderator: Lejla Sadiku

Fabian Braesemann
– Fabian Stephany

14:45 - 15:15

Panel: Digitalisation as driver of local socio-economic development

Thomas Prorok
Goran Pastrovic
Shpend Ahmeti
Ismar Alagic

15:15 - 16:15

Panel: Business angels in the region

16:15 - 16:30

Presentation: INNOFEIT Collaboration

* This designation is without prejudice to positions on status, and is in line with UNSCR 1244 and the ICJ Opinion on the Kosovo declaration of independence